Jelentős politikai változás kétféle esemény után szokott bekövetkezni: kiválóan időzített kiszivárogtatás a hatalmon lévőkről vagy amikor a vidék saját bőrén is érzi a rosszabb létet. A 2022-es választásokra mindkettőnek nagy az esélye. Vajon a Momentum a mostani választás után él-e a kínálkozó lehetőséggel, vagy a meghátrálása után szétmorzsolódik?
A 2022-es válság
A széles társadalmat (értsd: vidéket) akkor éri el a változtatás gondolata, amikor majd észreveszi, hogy egyre drágább a bevásárlás miközben a közmunkás fizetés nem nő. Egy nagyon szép szemléltető példa Zsiday Viktor, befektetési szakértő cikke a 2020-as ingatlanbuborék keletkezéséről. Arról van szó, hogy az ingatlanárak továbbra is magasak maradnak, mert a kormány olyan intézkedéseket hoz, amilyenekkel nem a csökkentést idézi elő, hanem a magas ingatlanárak fenntartását. Nyilván a kormány jelenlegi érdeke ugyanis az utánpótlás, azaz a születési ráta növelése, mert a nyugdíjrendszer már most is kritikus. Hát még ha elmegy az összes fiatal és nem hazafelé adózik. Szóval a sok CSOK növeli a gyerekek számát (kérdés, hogy ezek a gyerekek itthon is maradnak-e majd), de ezzel együtt nő a bankok hitelkitettsége is, ami veszélyes. Ehhez jön még, hogy 2020-ra lejár a legtöbb uniós pályázat, amiből gyakorlatilag Magyarország él. Értsd: az összes kis- és nagyvállalkozás, minden projekt és beruházás az uniós pénzek lehívásával tud megvalósulni.
Eredmény: a lakosság eladósodik a hitelek miatt (nem befektet, hanem hitelt fizet, azaz nincs a bankban pénzáramlás), a vállalati szektor pedig lelassul.
Ahogy Zsiday is fogalmaz a megoldás a bérek növelése lehetne, amikkel Magyarország igencsak bajban van. A magánvállalkozások és az itthon is működő külföldi cégek (Aldi, Lidl) már felismerték, hogy a jó munkaerő külföldre távozását a magas bérigények kielégítésével lehet javítani. (Nagyon jó példa, hogy már a mikrokörnyezetünkben is érezhető mindez: a Zazzi cukrászda és a Pár perc krumpli nevű hely is a szakmunkaerő hiány miatt zárt be. Pedig ezek a kisvállalkozások igencsak kedveltek voltak. A Bors nevű gasztrobár a minap került a hírekbe, hogy 320 ezer forintos fizuval vár heti 3 napos munkára, hogy megmentse magát.) Jelenleg a közmunkások fizetése, ami a vidék nagy részét érinti, nem fenntartható.
A pénzpiac válsága a vidéket is el fogja érni. Drágább lesz az élet, miközben a fizetések nem nőnek. A fidesz pénzügyi tűzoltásai nem lesznek hosszútávúak.
Megbüdösödik a rendszer
A fenntarthatatlan pénzügyi helyzettel párhuzamosan a fideszben is több lesz majd a menekülő, az egérutat kereső. Lesz, akinek az ideológia lesz már kényelmetlen, másoknak az utolsó fillérekért lehajoló milliárdosok egymást marcangolása. Ahogyan kikoptak a régi Fidesz alapítók: Sólyom, Pokorni, Navracsics stb. úgy fognak elfogyni a néma eltűrők. Egyszerűen kitermelődik a változás. Ahogy Simicskát és Spédert is kilökték, úgy hagyják majd az út szélén a médiafigyelt csúcsragadozókat: Mészáros, Rogán, Habony és a többit. A csendbenlévőknek meg ott lesz a Momentum.
Összesimul a két párt
Fekete-Győr András, a Momentum kabalája a kezdetektől fogva olyan interjúkat adott, amelyekben nagyon óvatosan kerülte a Fidesz ellenességet. A szitkozódásban mindig az ellenzéket választotta. Amikor a Fideszről kérdezték a „jó lenne egy közös foci”, „nem zárkózok el a fidesz tagoktól”-t nyomta. Miután az apját kitették az Országos Betétbiztosítási Alapból még simulékonyabb lett, meglátta a lehetőséget, hogy a belülről bomló rendszer mekkora lehetőség. A kampány végére pedig már nem is volt olyan fontos, hogy a három kritérium meglegyen ahhoz, hogy bárki javára visszalépjen: 1. hiteles jelölt, 2. matematikai esélyes, 3. a többi ellenzéki is visszalép. Fekete-Győr visszalépése napján még két jelölt (V. Naszály és Csárdi) állította biztosan, hogy egyikőjük se lép vissza.)
A simulékonyság pedig nem egyoldalú. Kövér László a múlt heti Magyar Időknek adott, az ellenzékről szóló értekezéséből kihagyta a Momentumot. Ma, 2018. április 05-én pedig megérkezett a hír, hogy a fideszes Gulyás Gergely „vitázott” egyet a Momentum tagjával. Az, hogy a fideszből bárki nyilvánosan szóba álljon egy ellenzékivel már önmagában is megérne még egy négynapos ünnepet, de hogy mindezt baráti hangulatban tette, az már felér egy Békemenettel.
A legnagyobb figyelmet a mostani választás után a Momentum érdemelné meg. Hová vezet a belső megosztottsága? A pesti baloldalról jött Soproni Tamás a belbudai, magát Kálmán Olga előtt konzervatív jobboldalinak való Fekete-Győr András legnagyobb belső ellenfele. Ugyancsak Kálmán Olga előtt beszélt a Momentum önidentitás zavaráról Fekete-Győr, ami könnyen lehet a veszte az egységnek vagy épp előkészítése egy egérútpártnak.