Most, hogy mindenki elkezdi a saját bőrén érezni a mélyülő gazdasági problémát, naiv dolog lenne nem észrevenni a magukért beszélő intézkedéseket:
- ) Megemelték tegnap az aranytartalékot a 10szeresére!!! Ez egy pánik intézkedés. Az arany ugyanis alacsony kockázattal bír, értsd: a közeljövőben is lesz értéke, válság esetén pedig nagy értéke szokott lenni. Tehát ha holnap arra ébredünk, hogy megugrik a kenyér ára 1000 Ft-ra, és az utcán elkezdik összesöpörni a forintot, akkor az állami brókerek elkezdenek kereskedni az aranyunkkal, hogy „hé, fiúk, most nagyon kéne a pénz, mert üres a kincstár.” És lesz pénz. Válság esetén tűzoltásra alkalmas mennyiségben. (Fotó: Infláció után, 1946. mek.oszk.hu)
- ) Egyik napról a másikra megszüntették a több frontú állami támogatást. Semmi egyeztetés, semmi konzultáció, csak bejelentés. Csak a szép kártya maradt támogatva, hogy az országban hagyd a plusz pénzedet. Ez azért fontos, mert így amelyik kisvállalkozó, hoteltulajdonos az állam köldökére felkapaszkodik, ahhoz vándorol a pénz. Elegáns megoldása ez az állami pénzek baráti zsebekbe csúsztatásának. Mától nincs lakástakarékpénztárra állami támogatás, azaz vagy CSOKolózol és szülsz, vagy úgyse bírsz kifizetni egy lakást. Építeni egy házat meg még úgyse.
- ) A kkv szektor döglődik: vagy az államhoz tartozol vagy nem kapsz megrendelést. És ez nem arról szól, hogy „még egy honlapjuk sincs a vállalkozásoknak.” Mondjuk, amikor ezt Varga Mihály kijelentette Tusnádfürdőn, én csak annyit kérdeztem volna: akkor miért nem köti feltételekhez a kkv-k hitelfelvételét? Ha nincs még egy honlapjuk se és ez zavarja a kormányt, miért önti szigorítások nélkül hitel formájában a pénzt a kkv-kba?
Nálunk akkor sem jobb, ha mégis úgy tűnik
A külföldre vándorló magyar helyzetről eddig az volt a mondás, hogy majd haza jönnek maguktól, mert máshol sincs kolbászból a kerítés. Arra hivatkozva nem érdekelte a kivándorlás a kormányt, hogy a külföldi ország legtöbbjében nincs két évig gyes, amíg az anya otthon maradhat a gyerekkel. Sok országban fél évig maradhat az anya otthon, aztán vagy visszamegy dolgozni és fizeti a bölcsit vagy felvesz egy bébiszittert, de akkor már azért megy el dolgozni az anya, hogy más embernek adja oda a fizetését, hogy vigyázzon a gyerekére. Ha pedig otthon marad, akkor a férj fizetése kevés. Arra épít a kormány, hogy a családalapítást segítő látszatintézkedésekkel hazacsábítja a magyarokat anélkül, hogy könyörögne nekik.
Miért nem fog működni?
Senki nem akarhatja, hogy a gyereke egy olyan országban nőjön fel, ahol nincs rendes egészségügy, a bölcsik és óvodák túlzsúfoltak és egy háromgyerekes nőt alig akarnak visszavenni dolgozni. Mit ér ilyenkor az élete végéig járó adókedvezmény, ha a gyes után három gyerek mellett nincs munkahelye? Addig a 3*2 évig álom lehet otthon lenni, CSOKos lakásban/házban. De utána?
A béreket kell először emelni
A valódi megoldás a bérek nyugat-európai szint közelébe emelése lenne (ezt Lázár János is elmondta legutóbbi nagypolitikával foglalkozó interjújában: https://www.youtube.com/watch?v=oKBQHIAY3yk 4:20tól), valamint a lakás-és albérletárak korlátozása, leszorítása. És amikor kellő pénz van az embereknél, akkor jöhetnek az állami támogatás szigorításai. Ezzel szemben a kormány fordítva cselekszik. Miért? Mert pánikol. Ebből lehet látni, hogy nem sok pénz van a "nagykasszában".
LTP helyett magánnyugdíj, hogy kiengeszteljék a bankokat?
Felröppent az a hír is, hogy a magánnyugdíjpénztárak felé kezdi el terelni a kormány az állampolgárok figyelmét. Elindul az öngondoskodás? Merész húzás lenne egyik napról a másikra, de már semmi sem lehetetlen, lásd: fentebb és lásd a saját életeden (LTP). Érthető lenne egyébként ez az intézkedés kormányoldalról, mert így amit elvett a lakástakarékpénztárak kapcsán a bankoktól, most azt a magánnyugdíjpénztárak támogatásával jóváírja. Kéz kezet mos: a bankok nem háborognak és a kormánynak sem kell amiatt körmöt rágni, hogy ki tartja majd el a most aktív dolgozókat öreg korukban (már ha megélik....vagy már ha itthon élik meg...)
A fentiek mind egyértelmű jelek, hogy bár más külföldi országhoz képest Magyarország így is sok támogatást nyújt az állampolgárainak (gondoskodó állam szelleme), nem teremt jólétet az országban, hanem felkészületlenül, pánikolva vár egy esetleges gazdasági válságot.